Havrano % 100 Doğal Fermente Dört Hırsız Sirkesi 250 ML Cam Sprey

Marka: Olive ixir
Stok Kodu: 2023
Satıcı: OLİVE İXİR
₺40,00
Alıcı
*
*
Nakliye Yöntemi
Ad
Tahmini teslim
Fiyat
Gönderim seçeneği yok

17.yüzyılda Fransa’da Marsilya şehrinde yaşanan veba salgınında (bu veba salgını tüm Avrupa'ya yayılmış ve 25 milyon insanın ölümüne yol açmıştır), dört hırsız vebadan ölen zenginlerin evlerini ve cesetlerini soyuyor ancak bu hastalıktan etkilenmiyorlarmış.

Nihayet hırsızlar yakalanmış ve haklarında idam cezası verilmiş ancak veba hastalığına yakalanmamak için ne yaptıklarını söylerlerse affedilecekleri belirtilmiş onlar da kendilerinin imal ettiği bir sirke ile ellerini yıkadıklarını ve gargara yaptıklarını itiraf etmişler ve formülü açıklamışlar.

O tarihten beri yüz yıllardır dört hırsız sirkesi adıyla bilinen bu sirke pek çok hastalık için kullanılmıştır.

Tarihi kaynaklarda, hırsızların sayısı mekan ve formül farklı olarak zikredilse de Dört Hırsız Sirkesi 1748 ve 1884 Fransız kodekslerin de yerini almış, eczanelerde, antiseptik olarak satılmış. Günümüzde aynı adla satılıyor.

Osmanlı hekimleri vebanın girdiği eve girmek için önce evi baştan sona sirke ile yıkarlarmış. Çeşitli buhurlar yakar, her yeri de kireçle boyadıktan sonra eve girerlermiş. İstanbul’un ilk kolera salgınında Hekimbaşı olan Mustafa Behçet Efendi yazdığı kolera risalesinde, bitişik ve alçak evli mahallelere gidilmek gerektiğinde “Dört Hırsız Sirkesi” kullanılmasını öğütlüyor.

Ürün etiketleri

%100 ORİJİNAL ÜRÜN

ÖDEME KORUMA SİSTEMİ

7/24 CANLI DESTEK

İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ