Blog RSS

Çocukların beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Okul çağı çocukları, beslenme yetersizliğinden en çok etkilenen yaş grubudur. Çocukluk çağında edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ileriki yaşlarda kalp damar hastalıklarına, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara zemin oluşturmaktadır. Yani bu yaş grubundaki çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırırsak hem obezite riskini önleriz hem de büyüme ve gelişmesine olumlu katkıda bulunuruz.

Çocuklar İçin En Sağlıklı 10 Yiyecek | yemek yeme

Peki hangi gıdalardan Beslenme Menüleri yapabiliriz?

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsiminde çıkmış, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır. Domates, salatalık, marul, havuç, mandalina, elma, portakal, armut gibi Kesinlikle her beslenme çantası vazgeçilmezi fındık veya ceviz gibi Omega yağ asitlerini barındıran yağ kökleri bulunan kuruyemişleri de unutmamak gerekir.

Kuru gıdalar ile hazırlanmış beslenme menülerinin yanında içecek en uygun seçimdir. Pastörize edilmiş sütler genelde okulda dağıtılmaya başlasa da eğer verilmezse içecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün (veya varsa taze sıkılmış meyve suyu) tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır.

4 1/4 yaşındaki çocuğunuz: Masa becerileri | Bebek Merkezi

Beslenme Çantasına Ne Koysam?

 • Her besin grubundan yiyecek bulundurmaya özen gösterelim.
 • Beslenme çantasında değişiklik yapmak çocukların da hoşuna gidecektir.
 • Kış mevsiminde çocukların bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için C vitamini şarttır.
 • Özellikle mevsimine göre meyve sebze koymayı ihmal etmeyin!
 • Çocukların enerji ihtiyacını karşılamak için kuru yemişler de ekleyebilirsiniz.
 • Ev yapımı hamburger çocuklar için cezbedicidir. Hamburgerin ekmeğini tam buğday alarak içerisine köftesini evde hazırlayıp bol yeşilliklerle (marul gibi) doldurarak sağlıklı hamburger menüleri hazırlayabilirsiniz.
 • İçecek olarak çocuklara hazır limonata, meyve suyu değil de kendiniz evde sıkılmış taze meyve suları hazırlayarak yanlarında götürmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Evde hazırladığınız meyveli kekler de beslenme çantası için alternatif yiyeceklerdir. Bu sayede çocuğa meyve alışkanlığı da kazandırabilirsiniz. Ancak birçok ebeveyn kek koyalım dediğimizde marketlerdeki hazır keklerden çocukların yanında göndermektedir. Katkı maddesi içeren bu kekleri çok sağlıklı bulmamaktayız.

Meşgulken Nasıl Sağlıklı Beslenirsiniz | KENDİSİ

Örnek Beslenme Çantası Menüsü – Haftalık Liste

Pazartesi

 • Ev yapımı az yağlı börek veya poğaça
 • Ayran
 • Meyve (elma, portakal veya kuru üzüm)

Salı

 • Haşlanmış yumurtalı sandviç
 • 5 adet zeytin
 • Taze sıkılmış meyve suyu (şekersiz – en fazla 250 ml)

Çarşamba

 • Peynirli tost veya sandviç
 • Ayran
 • Çiğ sebzeler (domates, salatalık, havuç gibi)

Perşembe

 • Ev yapımı kek
 • Süt
 • Meyve (muz, kuru kayısı gibi)

Bir tek

 • 1 kibrit kutusu peynir – tam buğday ekmeği
 • Çiğ sebze
 • Süt

Beslenme Çantasına Girmemesi Gereken Yiyecekler

Çocuğunuz beyaz ekmek seviyor ise bu alışkanlığından vazgeçmesi için tam tahıllı ekmeğe yönlendirmeli, beyaz ekmeği beslenme çantasına sokmamaya özen göstermelisiniz. B grubu vitaminleri bakımından zengin tam tahıllı ekmekler, bağırsakların çalışmasına da yardımcı olur.

Ketçap, mayonez veya benzeri soslardan uzak durulmalıdır.

Beslenme çantasına kutuda, hazır satılan meyve suları veya meşrubatlar girmemelidir. Bunlar yerine süt, ayran ya da katkısız meyve suyu eklenmelidir.

Akışkan veya ağır kokulu yiyecekler tercih edilmemelidir.

Ebeveynler için 10 Okula Dönüş Sağlık İpuçları | Beaumont Sağlık

Şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Beslenme çantasına yağda kızartılarak hazırlanmış veya yüksek karbonhidrat içeren gıdalar  girmemelidir.

Her ne kadar çocuklar için çikolata vazgeçilmez olsa da, çocuğunuzun beslenmesinde çikolatayı sınırlandırmanız gerekir. Çocuğunuzun çikolata tüketimini kontrol edebilmek için, zaman zaman menüye az miktarda, örneğin az çikolatalı krepler hazırlayarak, ekleyebilirsiniz.

Çocuğun beslenme çantası menüleri hazırlanırken sandviç, kek, kurabiye gibi yiyecekler hazır şekilde satın alınmamalı, mutlaka evde hazırlanmalıdır.

Çocukların beslenme çantalarına su koymayı unutmayın. Sağlık ve başarı dolu bir eğitim yılı diliyorum.

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi: Serumlar
Cilt bakımı süresince maskeler, peelingler, nemlendiriciler ve güneş kremleri gibi ürünler ilk olarak akla gelir. Cildimiz gün içerisinde pek çok zararlı ışın ya da kimyasal maddelere maruz kalmaktadır. Cildimizi korumak için ise günlük yapılması gereken rutinler vardır.
6 popüler ev dekorasyon stilini

7 popüler ev dekorasyon stilini 

Modern, vintage, barok veya minimal.Tarz ne olursa olsun herkes ruhuna hitap edecek bir ev dekorasyonuna sahip olmak ister. Bu kadar fazla stil olması ile birlikte kafa karışıklığınızı giderecek bir popüler dekorasyon stilleri listesi hazırladık. Bakalım bu rehbere göre size en uygun stil hangisi?

1. Modern Stil :

 Modern, temiz, keskin çizgiler, basit bir renk paleti ve metal, cam ve çelik içeren malzemelerin kullanımıyla tipik olarak bir eve gönderme yapan geniş bir tasarım terimidir. Steril renkler, yumuşak renkler, bejler, açık tonlar ve griler sıklıkla modern bir dekorda kullanılır. Taban tonları veya vurgulu elemanlar olarak, duvarlarda veya döşemelerde ya da aksesuarlarla bol miktarda parlak ton kullanılır.

Ancak anahtar, bütün görünümünü dengeli ve sofistike tutmaktır. Burada karmaşadan kaçınmak için, aksesuarların daha az kullanılmasını gerektirir. Genellikle, alanın geri kalanını tamamlamak için resimler kullanılır. Modern tarz, bir alan hissi verir ve bu nedenle yer daha büyük görünmesini sağlayan daireler için en uygunudur.

Bu tarz, kullanılan malzemeler açısından geleneksel tarzdan tamamen farklı bir yol alır; Daha çok krom, cam ve beton göreceksiniz.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Örnekleri 2021 • DeCombo

 

2. Minimalist Stil :

Minimalist konsept, Avustralya'da popüler olan bir kavramdır. Modern tasarım kavramlarını alır ve bunları daha da basitleştirir.

Renk paletleri nötr ve yumuşak geçişlere sahiptir. Bu tarzda mobilyalar basit ve işlevseldir. Aksesuar veya dekorda hiçbir şey aşırı veya gösterişli değildir. Minimalist tarz özetle çok temiz çizgilerle tanımlanır.

 

9 principles of minimalist interior design to increase space and joy in your home

3. Köklere Bağlılık : Country Ev Dekorasyonu

Bir ulusu ve geleneklere bağlılığı yansıtan tasarımda yaygın olarak İngiliz, Fransız ve Amerikan stilleri kullanılır. İlham kaynağı doğa olan, rahat ve huzurlu bir görünüm sunan country tasarımın kilit unsurları:

  • Eskitme mobilyalar ve çiçekli döşemeler
  • Ahşap, bambu veya seramik aksesuarlar
  • Pastel renkler ve toprak tonları

Popüler 10 Dekorasyon Stili

4. İskandinav :

İskandinav tasarımı, İskandinav ülkelerinde gösterilen yaşam sadeliğinin dekorasyona yansımasıdır. İskandinav mobilya tasarımı, basit ve sade olmasına rağmen, genellikle bir sanat eseri hissi verir. Mobilyalarda işlevselliğin yanı sıra çoğu zaman etkileyici bazı ilginç çizgiler yer alır.

Karakteristik özellikler arasına tamamen beyaz renk paletleri ve form olarak preslenmiş ahşap, parlak plastikler ve emaye alüminyum, çelik ve geniş tahta döşeme gibi doğal unsurlar dahil edil edilmiştir. Renklendirme olarak genel tarza ayrı bir hava katmak için doğal lif veya kürk gibi detaylar eklenebilir.

Ferah, doğal aydınlatma, daha az aksesuar ve fonksiyonel mobilyalar İskandinav tasarımlarının anahtar kelimelerini oluşturmaktadır.

Estetik ve İşlevsel: Evlerde İskandinav Stili - Arcadium Blog

5. Geleneksel Stil :

Geleneksel tasarım stili, klasik detaylar, görkemli mobilyalar ve bol miktarda aksesuar sunar.. Geleneksel evler genellikle karanlık, bitmiş ahşap, zengin renk paletleri ve çeşitli dokular ve eğri çizgiler içerir.

Mobilyalar, çeşitli desenler ve dokular içerebilen kadife, ipek ve brokar gibi ayrıntılı ve süslü detaylara ve kumaşlara sahiptir. Çoğu geleneksel tasarımda derinlik, katmanlaşma ve boyutsallık vardır.

GELENEKSEL EV DEKORASYONU STİLİ NEDİR? – Lavin Mobilya

6. Fransız  :

Sıcak, dünyevi renkler, giydirilmiş ve süslenmiş ahşap mobilyalar denilince akla elbette ilk olarak Fransız tarzı gelir. Bu stilde basitçe açıklamak gerekirse bir çiftlik evi ilhamı vardır.

Fransız tasarımı yumuşak ve sıcak tonları kırmızı, sarı veya altın ve taş ve tuğla gibi doğal malzemeler içerebilir. Ayrıca süslü porselen tabaklar ve tekstil ürünlerinde ağır dantellerle bezenmiş çarşaflar ve yatak örtüleri koleksiyonlar, tarzı tamamlayıcı ürünlerdir.

Haberler / Fransız Stili Ev Dekorasyonu

7. Sahil Tarzı :

Sahil tarzı da Hamptons tarzı olarak adlandırılan bu ikonik akım, Amerika sahillerini anımsatan çizgiler ve tonlar taşımaktadır. Akımın temel özellikleri arasında, mavi ve yeşillerle eşleştirilen serin nötr tonları olan, hafif, havadar renk paletleri bulunur. Mobilyalar genellikle beyaz veya bejdir. Bu tarzda odalar ahşap unsurlar içerebilir ve aksesuarlar genellikle denizden ilham alır.

Bu akımın temel amacı konfor ve huzur sağlamaktır. Büyük yastıklar, puf koltuklar, mavi beyaz dinlendirici tekstil ürünleri ile parçalar arasında bütünlük sağlanır.

Ferah ve huzurlu sahil tarzı salon dekorasyonu - Evimveblog

Sizin en beğendiğiniz tarz/tarzlar hangisi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

CİLT BAKIMINDA ÖNEMLİ 4 ADIM

Cilt temizliği için uygun ürünler nasıl seçilir?

Cilt temizleme önerileri arasında en çok kullanılanlar olan maskeler, temizleme jelleri ve peelinglerdir. Ancak her cilt tipi için her ürünün uygun olmadığını da unutmamak gerekiyor. Cilt temizleme işlemi yapılırken tüm ürünlerin aynı anda kullanmamak, cildin hassasiyetine ve tipine uygun olanlar seçilmelidir. Tahriş olmaya müsait ciltler için hassas cilde uygun cilt temizleme ürünlerini kullanırken, yağlı ciltler için cildin yağ dengesini de koruyan temizleme ürünlerini seçmekte fayda var.

Temiz ve parlak görünümlü bir cildin mutlulukla bir ilgisi var!

Cilt kendini her gece ve 28 günde bir yeniler ve temizlenir. Cilt bakımı, gözeneklerin açılması, nem ihtiyacının karşılanması ve dış faktörlerden korunması açısından oldukça önemlidir. Bunu sağlamak ise 4 adımdan geçiyor!

 

Exam-proof skincare – The College View

 

1 . Öncelikle temiz ve sağlıklı bir görünüm için aksatılmaması gereken ilk adım, cilt bakımından önce cildin makyajdan arındırılmış olmasıdır.
Makyajdan iyi bir şekilde arındırılmayan cilt, yorgun ve sağlıksız bir görünüme neden olacaktır. Saatlerce ciltten arındırılmayan makyaj, uzun vadede cilt problemlerine veya hasarlarına yol açabilir.

How Korean R&D Based Beauty Products Can Make Your Skin Picture Perfec

2 . Makyajdan arındırılmış bir cilde yapılabilecek 2. adım ise cilt tipine göre nemlendirici içeren bir yüz temizleme jeli kullanılmasıdır. Yüz temizleme jelleri cildi makyaj sonrası derinlemesine temizleyerek cildi bir sonraki adıma hazırlar.
Kurutmayan ve cildi germeyen yüz temizleme jelleri bu  noktada oldukça önemlidir. Gözenek sıkılaştırıcı yüz temizleme jelleri veya yoğun nemlendiricili yüz temizleme jellerinin kullanımı bu ihtiyacı karşılayabilecek cilt bakımı ürünleri olacaktır.

 

3 . Temizlenmiş bir cilt için nemlendirici kullanmak bu noktada atlanılmaması gereken bir adımdır. Nem, yaşlanma belirtilerini azaltır, cildi germeden yumuşamasını sağlar, günlük su ihtiyacını karşılar ve temiz ve sağlıklı bir cilt görünümüne ulaştırır.
Nemlendirici seçimi ise bunun püf noktasıdır; kuru bir cilt için yoğun nemlendiriciler tercih edilirken, karma ve yağlı ciltlerin su bazlı veya cildi yağlandırmayacak nemlendirilerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Peptide Refining Gel - Beauty Product Brand | Lily's Apothecary | A NYC-Style Beauty Boutique in Plymouth, Massachusetts

4 . Temiz ve lekesiz bir cilt için 4. Önemli adım ise cildimizi UVA/UVB ışınlarından korumaktır. Güneş ışınları ciltte leke bırakabileceği gibi aynı zamanda bu lekeler kalıcı da olabilmektedir.
Bu ışınlardan korunmanın yolu ise SPF’li ürünler kullanmak ve düzenli güneş kremi kullanmaktır.
Düzenli güneş kremi kullanımında cildin daha sağlıklı ve parlak göründüğünü, yaşlılık veya güneş lekelerinden arındığı ve cilt tipi sorunlarını azalttığı gözle görünecektir.

Beauty in Colombia: Increased demand for natural skin care | in-cosmetics Connect

Cilt tipine göre cilt bakım önerileri

Yağlı ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Alkollü tonik, su bazlı nemlendirici ve jel tipi temizleyiciler yağlı ciltlerin temizliği için uygun olan ürünlerdir.

Karma ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Karma cilt tiplerinde sıklıkla görülen belirgin gözenekler ve siyah noktalar için jel ve süt tipli cilt temizleme ürünleri, alkol seviyesi düşük cilt bakım ürünleri ve su bazlı nemlendiricilerden kullanmakta fayda var.

Kuru ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Pul pul dökülmelerin, mat görünümün ve az yağ üretiminin yaygın olduğu kuru ciltlere bakım yapılırken, alkolsüz tonikler, yağ içeriğine sahip nemlendirici kremler ve yağın ciltte depolanmasını sağlayan maskelerden kullanmakta fayda var.

Hassas ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır?

Hassas ciltlerde meydana gelen kaşıntı, tahriş ve kızarıklıkla baş edebilmek için süt tipi temizleyiciler, alkolsüz tonikler, alerjiye karşı üretilmiş kremler ve su bazlı olan nemlendiricilerden kullanmak doğru olur.

Cildinize en uygun Cilt Bakım ürünlerini görmek için tıklayın.

Yazın sıcağından kurtaracak 4 yaz içecekleri önerisi
Yaz ayların gelmesiyle artan hava sıcaklığı, serinletici ve sağlıklı içecek tarifleri arayışına yol açar. Bu dönemde hem yetişkinler hem de çocuklar açısından yeterli sıvı alımı son derece önemlidir. Tıbben kanıtlandığı üzere yetersiz sıvı alımı her yaştan birey için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Güneş Kremi Nasıl Seçilir?
güneşten kremi seçerken en az SPF 30 ve üzeri olması, geniş spektrumlu (UVB ve UVA’ya karşı etkili) olması ve suya dayanıklı olmasına dikkat edilmeli ve bu tarz ürünler tercih edilmelidir.
Banyo Dekorasyonu
Banyolar evdeki en küçük alanlardandır. Bu sebeple dekorasyonu yapmak bir açıdan da zordur. Banyo dekorasyonu hem kullanışlı hem şık olmalıdır.

%100 ORİJİNAL ÜRÜN

ÖDEME KORUMA SİSTEMİ

7/24 CANLI DESTEK

İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ